Obserwacja gwiazd z punktu widokowego Morro Velosa

Naturalne obserwatorium na zachodnim wybrzeżu wyspy Fuerteventura
Położony w środkowo-zachodnim rejonie wyspy Fuerteventura, w pobliżu miejscowości Betancuria, punkt widokowy Morro Velosa pozwala podziwiać obiekty niebieskie charakterystyczne dla wschodniego nieba nad Wyspami Kanaryjskimi. Ta wyposażona w parking, naturalna baszta na szczycie góry Tegú stanowi świetną lokalizację na wysokości 669 metrów bez zanieczyszczenia świetlnego. Na obserwacje astronomiczne warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie i prowiant.
Poszukiwanie nowo narodzonych gwiazd M52 w pobliżu Kasjopei
W Morro Velosa, spoglądając na północny zachód w ostatnich miesiącach lata, po zmierzchu widać wyraźnie zawieszoną nad horyzontem literę W: to Kasjopeja, jeden z najbardziej charakterystycznych gwiazdozbiorów półkuli północnej. W niedalekiej odległości leży gwiazdozbiór Małej Niedźwiedzicy ze wskazującą Północ Gwiazdą Polarną. Niebo przecina pas gwiazd Drogi Mlecznej. A między Kasjopeją i Cefeuszem znajduje się piękny układ młodych, nowo narodzonych gwiazd M52, widocznych przez lornetkę jako gromada gwiazd.
Altitude
669 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Information panels
Parking
Protected natural space
Localidad
Betancuria

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
4
10
262
10045