Cubo de la galga

Szlak turystyczny przez widowiskowy las wawrzynowy

Położoną na północnym wschodzie wyspy La Palma trasę wędrówkową Cubo de la Galga można odbyć w ramach dwóch wycieczek: okrężną drogą po najbardziej widowiskowym rejonie lasów wawrzynowych lub dłuższą, łączącą szlak turystyczny z górą La Galga i punktem widokowym San Bartolomé, prowadzącą następnie do Puntallana lub San Andrés i Sauces.

Trasa wędrowna odpowiednia dla wszystkich entuzjastów trekkingu

Szlak turystyczny Cubo de la Galga, o poziomie trudności przystosowanym do spacerowania z dziećmi i osobami starszymi, rozpoczyna się wśród niewysokich krzewów, a kończy wśród typowych dla tego rejonu zbiorowisk wrzośca i woskownicy. Ta trasa wędrowna liczy około dwunastu kilometrów i posiada maksymalne przewyższenie o wysokości 750 metrów, co umożliwia przemierzenie jej w około cztery godziny. Jak zawsze, warto zadbać o odpowiednie ubranie i obuwie, nie zapominając o prowiancie i napojach, aby nabrać sił po drodze.

Długość
5 km
Public transport
Localidad
Puntallana
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Cubo de la galga
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Punkt informacji o środowisku

Wyruszamy z parkingu usytuowanym przy Punkcie Informacji o Środowisku i na początku trasy napotykamy dość przerzedzoną formację roślinną o nazwie monteverde. Drzewa owocowe dzielą tu grunt z woskownicami i wrzosami, co wskazuje nam, że nie mamy do czynienia z czystymi makarozynejskimi lasami wawrzynolistnymi. Możemy tu również zobaczyć krzaki jeżyny - gatunek informujący nas o obecności ludzkiej - który w dalszej części trasy ulegnie stopniowemu przerzedzeniu.

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
El barbusano del Cubo

Łuskowata kora tego gigantycznego drzewa pokazuje nam, czym jest laur kanaryjski (Apollonias barbujana). Jest to wspaniały okaz, osiągający wysokość około 25 metrów. Rośnie na skraju lasu, co jest bardzo typowe dla tego gatunku. Drzewa z gatunku Apollonias barbujana nie występują zbyt często, gdyż ich drewno o czerwonawym odcieniu jest niezwykle wysoko cenione, szczególnie do produkcji mebli w stolarstwie artystycznym; de facto, dawniej gatunek ten zwano „hebanem kanaryjskim”.

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Los mil hijos del Viñatigo (Tysiąc dzieci Smaczliwki Indyjskiej)

To rosnące na skraju drogi drzewo sprawia wrażenie oblężonego lub chronionego ogromem gałązek wychodzących z jego podstawy. Stanowią one jego potomstwo, zwane „chupones”. Jest to jedna z charakterystycznych cech smaczliwki indyjskiej, makaronezyjskiego endemitu typowego dla lasów wawrzynolistnych. Nawet jeśli główny pień obumrze, jego podstawę stanowi sporych rozmiarów sęk, z którego wyrasta całe mnóstwo „chupones”, utrzymujących drzewo przy życiu.

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Wędrówka pod taflą wody.

Motywem przewodnim pejzażu Cubo de la Galga jest woda i - w miarę zagłębiania się w wąwóz - będziemy zauważać coraz większą wilgotność, w miarę zasklepiania się zielonego baldachimu. Przejdziemy pod kanałem wodnym transportującym ten cenny zasób przyrody do celów jego wykorzystania w rolnictwie i zaopatrzenia ludności, od którego racjonalnego użytkowania zależy utrzymanie tego pejzażu.

 

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Kamienna równowaga.

Wąwozy powstają w wyniku procesów erozji na przestrzeni czasu. Przypomina nam o tym ten kamień znajdujący się w dość niepewnej równowadze. Ścieśnione i wąskie jak kaniony wąwozy, takie jak Cubo de La Galga, wskazują nam, że znajdujemy się na młodej wyspie, na której erozja wciąż jeszcze kształtuje krajobraz. Dlatego któregoś dnia kamień ten utraci swoją równowagę i skończy na dnie wąwozu. (Być może trzeba będzie na to jeszcze czekać setki lat)

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Dźwięczne rozwidlenie dróg.

Skrzyżowanie szklaków zachęca nas do spędzenia chwili w ciszy. Delikatne pobrzękiwanie płynącej wody konkuruje tu ze śpiewem ptaków. Bardzo prawdopodobne jest to, że usłyszymy zachrypłe nawoływanie endemicznych gatunków kanaryjskich gołębi, które wydają dźwięki o brzmieniu naszej samogłoski U. Jeśli pozostaniemy cicho i nie będziemy się ruszać, będziemy nawet może mogli zaobserwować jakiegoś gołębia przelatującego nad drzewostanem.

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
“La Fajana” de Los Tiles.

Splendor dolinnych makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych z drzewem laurowym o nazwie til daje o sobie znać w tym punkcie, gdzie natykamy się na małą równinę dającą się przyrównać do spokojnie płynącej wody pomiędzy roślinnością. Rozpościerający się na dużej wysokości roślinny baldachim utrzymuje ciągły półcień i wilgoć. Światło ledwie dochodzi tu do podłoża. Drzewa „til”" są bezsprzecznymi bohaterami tego obszaru, ze swoimi długimi pniami z zielonego i twardego drewna. Ten gatunek występuje wyłącznie w miejscach, w których panują warunki idealne do rozwoju makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych, co pokazuje nam, w jak uprzywilejowanym miejscu mamy sposobność przebywać.

 

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
La Somada Alta

Nazwa tego punktu widokowego mówi sama za siebie (słowo „asomar” oznacza „wychylać się”). Wychylamy się u góry, aby móc podziwiać wspaniały widok na te zbocza porośnięte makaronezyjskimi lasami wawrzynolistnymi. Pokrywają one wschodnią część La Palma, stawiając czoła wiejącym tu pasatom. Znajdujemy się w strefie o optymalnych warunkach do rozwoju makaronezyjskich lasów wawrzynolistnych na Wyspach Kanaryjskich, ze zboczami na wysokości poniżej 1200 metrów, które przechwytują wodę z przynoszonych przez pasat mgieł - źródła i siły witalnej formacji roślinnych o nazwie monteverde.

Imagen
Subtítulo
Cubo de La Galga, La Palma
Título
Powrót kanałem

Wracamy kanałem, wychodzącym z Cubo w tym właśnie punkcie. Woda - podstawowe źródło tego ekosystemu - odgrywa tu również kluczową rolę, gdyż przybrzeżne rolnictwo utrzymuje się właśnie dzięki wodzie wypływającej z podziemnych źródeł i nawadniającej leśne tereny. Zanim ruszymy w drogę powrotną po tym samym szlaku co ten, którym weszliśmy na początku trasy, będziemy mogli obejrzeć ze zbocza ten porośnięty bujną roślinnością kanion z innej perspektywy.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
5
54784
10 13
262
10045