Camino de la Faya

Pięciogodzinny trekking od gór po wybrzeże
Położona we wschodniej części wyspy La Palma trasa wędrowna Camino La Faya pozwala podziwiać panoramiczny szlak łączący lasy sosnowe z wybrzeżem. Choć można ją odbyć w całości, istnieje również możliwość połączenia jej z miejscowymi szlakami turystycznymi biegnącymi przez środkowe rejony wyspy. Ta trasa trekkingowa o długości czternastu kilometrów opada z maksymalnej wysokości 1530 metrów do poziomu morza. Jej atrakcję stanowią różne ekosystemy oraz widoczny z oddali ocean jako punkt docelowy.
Panorama na stolicę wyspy
Na przejście trasy wędrownej Camino La Faya, o średnim poziomie trudności, potrzeba nieco ponad pięciu godzin, a godzinę więcej, jeśli zdecydujemy się ją przemierzyć w kierunku przeciwnym, to znaczy od poziomu morza w Mazo do strefy lasów sosnowych w El Paso. Spacer po tej drodze odbywa się wśród typowych dla wyspy gatunków roślin. Ponadto, z punktu widokowego La Faya można podziwiać panoramę gmin Breña Alta, Breña Baja oraz stolicy wyspy, Santa Cruz de La Palma.
Length
14,4 km
Localidad
El Paso - Villa de Mazo
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Camino de la Faya
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Refugio del Pilar

Trasa rusza ze schroniska Refugio del Pilar, skąd rozpoczyna się również trasa przez pasmo wulkanów (Ruta de los Volcanes). Znajdujemy się w punkcie wyznaczającym początek grzbietu wulkanu Cumbre Vieja, który ciągnie się ku południu wyspy. Będziemy schodzić zachodnim zboczem tego pasma wulkanicznego, którego odcinek początkowy porośnięty jest sosną kanaryjską.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
La Venta

Po przejściu przez tunel utworzony z woskownic, napotykamy na skraju drogi nadgryzioną zębem czasu budowlę. Jej mocno podupadły obecnie stan kryje w sobie wspomnienie lepszej przeszłości, kiedy to miejsce to było znane jako La Venta. Trzeba było się tu zatrzymać podczas wędrówki z jednego zbocza wyspy na drugie. La Venta służyła za miejsce odpoczynku oraz swoisty punkt wymiany informacji z czterech stron lokalnego, wyspowego świata.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Punkt widokowy Mirador Faya

Z tego punktu widokowego rozciąga się niesamowity widok na region Breñas, który zyskał tę nazwę z uwagi na istnienie niezwykle bujnych stref roślinnych na obszarze ciepłolubnych lasów, obecnie przekształconych w strefy uprawne. Możemy stąd idealnie zobaczyć obie gminy regionu Las Breñas: Breña Alta i Breña Baja, wraz z usytuowaną w głębi stolicą, Santa Cruz.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
La Cruz de los Acosta

Ten biały krzyż niewielkich rozmiarów znajduje się na jednym ze skrzyżowań dróg, na środkowym odcinku trasy Camino de la Faya. Obok krzyża umiejscowiona jest mała chrzcielnica na wodę, która przyczynia się do nadania temu miejscu niemal magicznego charakteru. Dawniej tradycją było znakowanie skrzyżowań krzyżami, jako wyraz obietnicy lub ku pamięci jakiegoś istotnego wydarzenia.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Las w ciągłym użyciu

Nisko położone strefy Monteverde na terenie La Palma nadal są wykorzystywane w leśnictwie, obecnie mniej intensywnie niż dawniej.  Wciąż jeszcze część tradycyjnych winorośli stosuje widełkowe wsporniki wykonane z pochodzących z tego lasu „kijków”. Obecnie już właściwie zanikła lokalna produkcja węgla drzewnego. Dawniej bowiem gotowano z użyciem wywodzącego się z tych leśnych terenów węgla drzewnego.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Cruz en Mazo

La Fiesta de la Cruz („Święto Krzyża”) odbywa się dnia 3 maja Tego dnia zdobi się krzyże rozstawione na terenie dawnych głównych dróg poszczególnych dzielnic wschodniego obszaru, jak dzieje się w przypadku Villa de Mazo.  Lokalni mieszańcy wspólnie zdobią te krzyże materiałami, kwiatami, papierowymi ozdobami, a nawet biżuterią.

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Hoyo de Mazo

Pejzaż Mazo został ukształtowany przez winorośl i świat wina. Otaczają nas małe parcele z winnicami; na wielu z nich możemy zaobserwować tradycyjną formę uprawy: na kamienistych podłożach lub tzw. „caletas”, gdzie pod grubymi warstwami kamieni szuka się żyznego gruntu, kopiąc rowy, w których sadzi się szczepy. Charakterystyczną cechą tego terytorium są również liczne budowle z suchego kamienia, pokryte dachówkami, z których większość stanowią małe, rodzinne spiżarnie. 

Imagen
Subtítulo
Camino de la Faya, La Palma
Título
Playa del Hoyo

Trasa dobiega końca na wybrzeżu, w przybrzeżnej strefie złożonej z budynków, które mieszkańcy Mazo wykorzystują jako rezydencje wakacyjne. Jest to przykład wybrzeża typowego dla La Palma, z bazaltowymi skałami obmywanymi morską wodą i skromnych rozmiarów plażą, na której można zakończyć wycieczkę, taką jak ta, zażywając kąpieli, jeśli pozwoli na to pogoda i stan morza.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
5
54784
10 13
262
10045