Wina i sery z La Gomery

Wina z chronioną nazwą pochodzenia i sery rzemieślnicze to znak jakości i zdrowia, w myśli idei, zgodnie z którą jesteśmy tym, co jemy

Contenido

Powrót do tego, co wyjątkowe i prawdziwe nabiera jeszcze większego znaczenia na La Gomerze, gdzie winorośl była uprawiana nieopodal Parku Narodowego Garajonay, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na tutejszych ziemiach tradycje przetrwały całe wieki, a mieszkańcy La Gomery mają swój skarb, który cenili sobie już jej zdobywcy w XV wieku: serową pastę almogrote. Kroniki historyczne wspominają o paście tłuczonej przy użyciu kamienia, zmieszanej z pieprzem, twardym serem i czymś przypominającym olej. Obecnie almogrote i ser z La Gomery to przystawki, które dobrze komponują się ze wszystkim i – tak jak miód palmowy, którego ośrodek produkcji znajduje się w Alojera (Vallehermoso), a także wino z chronioną nazwą pochodzenia La Gomera – są znakami jakości i zdrowia z gwarancją kilometra 0.

La Gomera jest Rezerwatem Biosfery UNESCO z ponad 600 kilometrami oznakowanych szlaków i 17 obszarami chronionymi. Między terenami położonymi na wysokości 100 m n.p.m. a około 1300 m n.p.m., które osiągają tutejsze szczyty, ciągnie się 125 hektarów porośniętych winoroślą i aż 22 winnic, które mogą pochwalić się niewiarygodną wręcz uprawą winorośli, które porastają mury o nachyleniu od 40 do 60 stopni.

Contenido

Wśród win z chronioną nazwą pochodzenia La Gomera dominuje odmiana winogron forastera blanca, znana na wyspie m.in. jako forastera gomera oraz listan negro. Rosną w rodzinnych winnicach znajdujących się w rękach 230 rolników, którzy oddają się swojej działalności kierowani miłością do ziemi, zaszczepioną im przez rodziców, pokrywają zbocza gór uprawami winogron i zbierają je w sezonie, który trwa tu dłużej niż w innych miejscach, właśnie dlatego, że tarasy położone są na górskich zboczach. To właśnie miejsca, w których konieczne było wymyślenie języka gwizdów silbo gomero, ogłoszonego niematerialnym dziedzictwem kulturowym ludzkości, aby komunikować się na dużych dystansach między szczytami górskimi, wykorzystując do tego echo. Na tych samych szczytach swobodnie pasą się kozy z La Gomery, w grupach liczących nawet 300 zwierząt, a z ich surowego, niepasteryzowanego mleka powstaje niezwykły wędzony ser, charakterystyczny dla tej ziemi. „Ser z La Gomery jest smaczniejszy, jeśli pochodzi z chłodniejszych rejonów”, podkreśla Fabián Mora, krytyk kulinarny z wyspy La Gomera, „ale wszystkie są znakomite, ponieważ są to produkty robione ręcznie i z miłością przez ludzi, którzy znają i dbają o swoje zwierzęta”.

Contenido

Aby poznać tajniki innego świata dzięki serom z La Gomery, możemy skosztować tych z Alajeró i San Sebastián. Są to niewielkie produkcje, wytwarzane metodą rzemieślniczą, ekskluzywne klejnoty kulinarne, o których nie sposób zapomnieć, jeśli je się je bez dodatków lub jeśli towarzyszą zupie z rukwi wodnej. Razem tworzą popisowe danie o wyrazistym charakterze, które zachwyci wszystkich praktykujących piesze wędrówki po La Gomerze lub kończą dzień w harmonii, posilając się dobrym jedzeniem w pięknych okolicznościach przyrody.

Contenido

„Północny obszar jest bardziej wilgotny, ze względu na wiejące tu pasaty, zatem te wina podczas degustacji określane są jako świeższe, przy czym oczywiście każdego roku jest nieco inaczej; podczas gdy w południowej części uprawy odzwierciedlają raczej suche ziemie, a więc i smak jest inny”, wyjaśnia Nancy Melo Herrera, plantatorka winorośli z La Gomery.

W dolinie Vallehermoso znajdziemy białe wino Almugrama z winnicy Román León, znajdującej się w Arguamul; oraz wytrawne białe wino Cumbre de Igualero z winnicy Luisa María Mesa w Igualero.

W San Sebastián de La Gomera winnice rozciągają się wzdłuż wybrzeża, w rejonach Chejelipes i La Laja i odgrywają bardzo istotną rolę w zaopatrzeniu winnic na wyspie.

W Hermigui można skosztować wytrawnych białych win Montoro Blanco, Montoro Rosae i Montoro Forastera, fermentowanych w beczkach leżakujących w piwnicach Bodegi Montoro, należącej do Mario Rodrígueza. Warto spróbować także win Aceviñón Blanco Tinto z Bodegi Monte Hermigua czy czerwonego wina Rincón de Liria z Bodegi Juana Rodrígueza Fino.

W Agulo koniecznie trzeba skosztować Piedra Gorda Blanco z winnicy Las Casitas, wina, które przeszło przez kilka pokoleń rodziny.

W dolinie Vallehermoso znajduje się winnica Bodega Insular del Cabildo de La Gomera, gdzie pasaty Parku Narodowego Garajonay są niemal wyczuwalne w butelkach białego lub czerwonego wina Cumbres de Garajonay. Tam też znajdziemy Los Roquillos i Vinos Roque Cano S.L. Ponadto w tej miejscowości można również spróbować Sereno Blanco i Mar de Nubes Afrutado z Bodegi Alisios. W Chipude odkrywamy Fausto, białe i czerwone wina z Bodegi Ricardo lub 5 Baras białe, czerwone i beczkowe z Bodegi Ramóna Barrery. Po dotarciu do winnicy Altos de Chipude, zakończymy dzień, kosztując wina Rajadero Blanco Seco lub Montaña Tinto Seco.

Dolina Valle Gran Rey to idealne miejsce do spróbowania białego i czerwonego wina Viña Cheo z winnicy Milagros Santos Negrín. Również w rejonie Taguluche znajduje się winnica Manuel Mesa, serwująca białe wytrawne wino Portillo de Mona.

Na koniec Alajeró oferuje wytrawne białe i wytrawne czerwone wino Miray z winnicy Agropecuaria El Guanche SL.