Néstor Martín-Fernández de la Torre.

SERCE MODERNIZMU KANARYJSKIEGO

Néstor Martín-Fernández de la Torre, Néstor dla miłośników sztuki, jest jednym z najważniejszych przedstawicieli malarstwa symbolicznego i modernizmu europejskiego. Jako artysta, zawsze starał się podkreślić wielkość środowiska Wysp Kanaryjskich i jego dzieło jest uważane za egzaltację nad charakterem i tradycją kanaryjską. Wielu ekspertów uznało jego pracę za podstawowy element w rozumieniu europejskich ruchów artystycznych na początku XX wieku.

Contenido

Dlatego też nie dziwi fakt, że wielu turystów przybywających na Wyspach Kanaryjskich wykorzystuje swój pobyt, aby dowiedzieć się więcej o dziełach tego artysty, mających wielką wartość artystyczną, ze względu na jego szczególny światopogląd i hołd oddany światłu i przyrodzie Wysp.

Imagen
MN 4396 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4396  Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Néstor Martín-Fernández de la Torre urodził się w Las Palmas de Gran Canaria w 1887 roku. Od początku, dzięki swoim umiejętnościom artystycznym wyróżnia się na tle środowiska i szuka nowych inspiracji, aby zaspokoić swój niedosyt artystyczny, m.in. w: Madrycie, Brukseli, Londynie, a w końcu Paryżu, gdzie przeżywa narodziny modernizmu i zakłada swoją pracownię artystyczną. Miejsca te posłużą jako scena, podczas gdy zyskuje on powszechne uznanie jako światowej sławy artysta. Następnie, zaprezentuje swoje prace w najlepszych klubach w Europie i Ameryce Łacińskiej i otrzyma najważniejsze wyróżnienia i nagrody.

Na początku lat 30, Néstor wraca na Gran Canarię, gdzie zakłada swój atelier i odzyskuje swoje artystyczne i sentymentalne korzenie. To w tym momencie zaczyna tworzyć swoje najważniejsze dzieło, którego nie uda mu się zakończyć za życia: „Poema de los Elementos”.

Imagen
MN 4397 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4397 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Prace Néstor’a czerpią z symbolizmu i karmią się nim, aby stworzyć jeden z najbardziej wyjątkowych wszechświatów estetycznych swoich czasów. Wywodzi się z lokalnej rzeczywistości, aby stworzyć artystyczną całość, która przenosi do legendarnych początków Wysp. W jego pracach nie ma miejsca na regionalizmy, lokalizmy, czy banalne folkloryzmy; jest tylko miejsce dla mitologii i interpretacji klasyki.

Imagen
MN 4399 Gran Canaria Museo Nestor
MN 4399 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Pueblo Canario to nic innego jak wielki wszechświat, którego autorem jest Néstor Fernández de la Torre. Jest to miejsce w którym został wyraźnie odzwierciedlony silny wpływ Wysp Kanaryjskich na proces twórczy artysty. Projekt narodził się z zamiarem szerzenia kultury kanaryjskiej wśród odwiedzających i został w całości zaprojektowany przez Néstor’a. Pomimo tego, że nie doczekał momentu zakończenia swojej pracy, została ona wykonana z zachowaniem największej staranności i wierności dla oryginalnych szkiców. Składa się na to duży kompleks architektoniczny, w którym można spacerować między budynkami zainspirowanymi tradycyjną regionalną architekturą, pozwalającą zanurzyć się w wartości kulturowej Wysp.

Imagen
MN 3281 Gran Canaria Museo Nestor
MN 3281 Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

W kompleksie architektonicznym Pueblo Canario znajduje się galeria w stylu neo-kanaryjskim z 1956 roku, która mieści większość prac artysty. Muzeum liczy 12 sal, zarówno z wystawami czasowymi, jak i stałą kolekcją, w której można podziwiać najbardziej znaczące utwory artysty: „Epitalamio”, „El Niño Arquero” oraz dwa zbiory, które składają się na „Poema de los Elementos”. Ponadto, Muzeum oferuje możliwość skorzystania z zorganizowanej wycieczki z przewodnikiem, aby poznać wszystkie szczegóły dzieł Néstor’a.

Imagen
MN 4401  Gran Canaria Museo Nestor
MN 4401  Gran Canaria Museo Nestor
Contenido

Ten teatr jest jednym z najlepszych sposobów, aby pokazać różnorodność prac Nestora. Po pożarze, który miał miejsce w 1918 roku, architekt Miguel Fernández de la Torre, brat artysty, zlecił dekorację nowego budynku. Był odpowiedzialny za zaprojektowanie kurtyny, witraży na parterze, przedniej części sceny i ogromnej różnorodności fresków w różnych częściach budynku. Specjalne wyróżnienie przysługuje salonowi – Salón Saint-Saëns, w którym, oprócz obrazów, można dostrzec obecność artysty w lamperiach, witrażach, lampach i małych drewnianych rzeźbach.

Imagen
Gran Canaria. Teatro Perez Galdso
Gran Canaria. Teatro Perez Galdso