Montaña de San Bartolo

Ogólnie dostępny punkt widokowy
Położona na wschodzie wyspy La Palma, na wysokości 439 metrów nad poziomem morza, góra San Bartolo stanowi naturalny punkt widokowy do podziwiania nieba. Dostęp do niego uzyskujemy, przejeżdżając samochodem przez gminę Puntallana aż do pustelni San Bartolo i w górę krótkiego zbocza. Punkt widokowy jest wyposażony w obszerny parking, tablice informacyjne, dwie mapy gwiazd oraz rzeźbę upamiętniającą lokalną legendę o Skoku zakochanego (Salto del Enamorado). W okolicy są restauracje serwujące dania tutejszej kuchni i tradycyjne wyspiarskie desery.
Obserwatorium astronomiczne, które olśniewa najbardziej latem
Punkt widokowy San Bartolo, otoczony od północy, południa i zachodu imponującymi zboczami, dla kontrastu z położonym na wschodzie Oceanem Atlantyckim, pozwala na obserwowanie nieba w prawie wszystkich kierunkach. Z tej góry na wyspie La Palma, po zmierzchu każdej czerwcowej i lipcowej nocy można podziwiać Wegę, jedną z najbliższych Ziemi gwiazd o biało-niebieskiej barwie. Na tym prawie niezanieczyszczonym niebie można również dostrzec — z uwagi na jego jasność — mały gwiazdozbiór Lutni.
Altitude
386 m
Protected sky
Rezerwat Starlight
Information panels
Protected natural space
Localidad
Puntallana

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
5
10
262
10045