Obserwacja gwiazd w Llanos de Garañón

Obserwuj niebo podczas campingu na szczycie wyspy Gran Canaria

Położone w Tejeda, w odległości 44 kilometrów na południowy zachód od stolicy wyspy Gran Canaria, Llanos de Garañón to dobre miejsce do obserwowania nieba z wysokości 1700 metrów. Ta naturalna platforma jest łatwo dostępna samochodem. Pomimo, iż sam punkt widokowy nie pomieści wielu zwiedzających, w okolicy udostępniono kilka stref campingowych z szałasami. Z uwagi na wiejący na tej wysokości wiatr, warto zabrać ze sobą ciepłe ubranie.

Poszukiwanie jasnych gwiazd półkuli północnej

Wyjątkowo piękne są pierwsze wiosenne noce, podczas których, kierując wzrok na południowy zachód, dostrzeżemy skupisko jasnych gwiazd półkuli północnej. To Sześciokąt zimowy, czyli siedem gwiazd przesuwających się o tej porze roku, by schować się za zachodnim horyzontem. Począwszy od dwóch najwyżej położonych gwiazd, Kastora i Polluksa w gwiazdozbiorze Bliźniąt, dostrzegalne są — w kolejności zgodnej z ruchem wskazówek zegara — Kapella w Woźnicy, Aldebaran w Byku, Rigel w Orionie, Syriusz w Wielkim Psie oraz Procjon w Małym Psie.

Altitude
1.700 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Information panels
Protected natural space
Localidad
Caserío Llanos de la Pez

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
2
10
262
10045