OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

Miejsce poza wyobraźnią

Krajobrazy Wysp Kanaryjskich są pełne zakątków, które często przewyższają wyobraźnię:rajskie plaże, imponujące wulkany, piaskowe wydmy, bujne lasy i spektakularne niebo, zawsze błękitne i czyste, w których można poczuć się jak w fikcyjnym świecie. Dlatego też nie dziwi fakt, że wielu reżyserów i pisarzy wybrało archipelag jako inspirację lub tło dla swoich prac.

Gregory Peck, Orson Wells, czy bohaterowie Agathy Christie, między innymi, przeżywali swoje przygody na Wyspach Kanaryjskich. I być może Ty, kiedy je odwiedzisz, również poczujesz się jak bohater powieści lub filmu fantastyczno-naukowego.

/

Wyspy jak

z filmu

© Warner Bros
© Warner Bros

Pejzaże Teneryfy stały się mitologiczną scenerią podczas kręcenia filmu "Gniew Tytanów"

Ciepłe, czyste wody Wysp Kanaryjskich są naturalnym siedliskiem tysięcy waleni. Nie dziwi więc, że John Huston wybrał je jako tło dla filmu “Moby Dick” (1956), legendarnego filmu z lat 50-tych na podstawie powieści Melville’a. W ten sam sposób, wulkaniczne krajobrazy Teneryfy i Lanzarote służyły do odzwierciedlenia prehistorii dla “Miliona lat przed naszą erą” (1966), z udziałem Raquel Welch, a następnie przeszły do historii, ponieważ film zawiera jedną z najbardziej pamiętnych scen filmowych.

Inne filmy, których wyspy były świadkami to „Gniew tytanów”, film nakręcony na Teneryfie, “REC 4”, na Gran Canarii, „Exodus: Bogowie i królowie”, na Fuerteventurze, czy „En el Corazón del Mar” na La Gomerze, ze znanymi aktorami, takimi jak Liam Neeson i Christian Bale i reżyserem Ronem Howard’em.

/

Historie ze

światłem kanaryjskim

Ale poza tym, że są tłem dla wielu produkcji, krajobrazy Wysp Kanaryjskich inspirują także reżyserów takich jak Pedro Almodóvar, który umieścił tam część wątku filmu „Przerwane objęcia” na Lanzarote, a na jej plażach możemy zobaczyć Penélope Cruz. Wyspa Teneryfa posłużyła również

jako drugi plan dla producentów „Szybkich i wściekłych 6”, gdzie zamieszkiwali luksusowi złodzieje grani przez Vin’a Diesel’a i Paul’a Walker’a, Oba filmy zagościły na ekranach na całym świecie i możesz ponownie po nie sięgnąć, aby powspominać znajome kanaryjskie krajobrazy.

/

Źródło

inspiracji literackiej

Faktem jest, że trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej harmonijny spektakl”

- Julio Verne

Na kartach historii, wielu pisarzy osiedliło się na Wyspach Kanaryjskich, aby napisać swoje powieści. Wśród najważniejszych znajdują się zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie literatury – José Saramago, który zamieszkał na Lanzarote, wyspie, której następnie zadedykował dwie książki. To również na tym archipelagu brytyjska pisarka Agatha Christie znalazła inspirację na dokończenie „Tajemnicę Błękitnego Expressu”. A nieco później, aby umieścić jedno z krótkich opowiadań Pani Jane Purpl na Wyspach, w którym to nawiązywała do „łagodnego i słonecznego klimatu, wspaniałych plaż i życia na przystani”.Innym znanym pisarzem, który również zainspirował się Wyspami był Julio Verne, który w swojej powieści “Agencia Thompson & Cia” wykorzystał archipelag jako miejsce swoich pomysłowych przygód, o których napisał: „Faktem jest, że trudno byłoby sobie wyobrazić bardziej harmonijny spektakl”.

/

Kolebka

pisarzy

Wyspy Kanaryjskie są także domem dla wielkich pisarzy w historii, których książki znalazły się w najlepszych bibliotekach na świecie. Autorzy tacy jak Benito Pérez Galdós, Alberto Vázquez Figueroa czyc Rafael Arozarena pozostawili swoje ślady kanaryjskiego bogactwa kulturowego

w literaturze światowej. Powieści takie jak „Marianela”, „Cienfuegos” czy „Mararia”, to doskonałe wybory, aby czytać leżąc na plaży pod słońcem lub relaksując się na łonie przyrody, aby w pełni zanurzyć się w kanaryjskiej esencji.