OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

Dziedzictwo

Césara Manrique

„Dla mnie było to najpiękniejsze miejsce na ziemi. Zdałem sobie sprawę, że jeśli oni będą w stanie widzieć je przez pryzmat moich oczu, będą myśleć tak samo ja”
Wyspa uformowana przez artystę. Tak można postrzegać Lanzarote. Wpływ Césara Manrique, twórcy uniwersalnego i pioniera ekologizmu, jest zauważalny dla każdego podróżnika odwiedzającego wyspę. Jego dzieło i, przede wszystkim, jego wyjątkowa wizja związku człowieka z przyrodą jest odczuwalna w wielu jej zakątkach. Podobnie jak jego sposób myślenia o mieszkańcach wyspy i rdzennej ludności Wysp Kanaryjskich. Centra Césara Manrique, najważniejsze atrakcje turystyczne, są położone na terenie całego archipelagu.
Więcej
Niż Rzeźbiarz
César Manrique (1919-1992) urodził się na Lanzarote. Malarz, rzeźbiarz, architekt i artysta multidyscyplinarny, studiował w Madrycie i, po wielu latach wystawiania swych dzieł na całym świecie, w latach 60-tych zamieszkał w Nowym Jorku, ówczesnej mekce sztuki.

Dwa lata później wraca na Lanzarote, aby osiąść na stałe na swej rodzimej wyspie. Wtedy właśnie rozpoczyna pracę nad swym najbardziej osobistym i ambitnym projektem: wykorzystanie samej wyspy jako płótna do przelania swych pomysłów artystycznych i obrony walorów środowiskowych. Miłość do tej ziemi i jego silna osobowość dokonały reszty. W roku 1978 został uhonorowany Światową Nagrodą w Dziedzinie Ekologii i Turystyki.
Twórczość artystyczna Césara Manrique jest bardzo różnorodna i cieszy się uznaniem, jednak najważniejsze są jego projekty zrealizowane w terenie. W przypadku ich wszystkich Manrique poszukuje pełnego poszanowania dialogu oraz integracji ze środowiskiem naturalnym. Punkty widokowe, ogrody, realizacje na wybrzeżu, ośrodki kultury... Lista ta nie ma końca i zaskakuje swą oryginalnością oraz ponadczasową nowoczesnością. Choć większość z projektów znajduje się na Lanzarote, także na wyspach: Fuerteventura,Teneryfa, La Gomera i El Hierro można podziwiać te cechy jego sztuki na trwałe odciśnięte w ośrodkach i dziełach jego autorstwa, które można zwiedzać, a także z nich korzystać.
Jameos
Del Agua
Był to pierwszy Ośrodek Sztuki, Kultury i Turystyki stworzony przez Césara Manrique oraz jeden z najlepszych przykładów zachowania harmonii między sztuką i przyrodą. Artysta wykorzystał część wulkanicznego tunelu do realizacji zachwycającej swym pięknem naturalnej sali koncertowej. Razem z nią możemy podziwiać palmowy gaj ze sztucznym jeziorem oraz muzeum „Dom Wulkanów" (jeden z najważniejszych na świecie ośrodków badawczych).
Ver Jameos del Agua
El Taro de Tahíche
Fundación
César Manrique
Silne osobiste zaangażowanie Césara Manrique we własną sztukę oraz jego ekologiczna wizja świata doprowadziły go do przekształcenia grupy pęcherzy wulkanicznych w dom, w którym mieszkał przez lata. Dzisiaj budynek, w którym nocowało wiele osobistości tamtej epoki, mieści siedzibę fundacji jego imienia. Zwiedzanie jego pomieszczeń, ozdobionych dziełami sztuki artysty z jego prywatnej kolekcji, jest najlepszym sposobem zgłębienia umysłu i talentu tego niezrównanego twórcy.
Ver Fundación César Manrique
Lago
Martiánez
Jezioro Lago Martiánez, położone całkowicie na wybrzeżu, jest doskonałym przykładem architektury otwartej na morze. Laguna o powierzchni 33 000 m2 i kształcie ogromnego szmaragdu z pięcioma wyspami w środku oferuje gościom restauracje, grille oraz sale imprezowe. Tarasy i ogrody porośnięte rodzimą roślinnością przyczyniają się do stworzenia egzotycznej atmosfery, a cały kompleks, na terenie którego możemy podziwiać także liczne rzeźby autora, wpisuje się doskonale w tradycyjną architekturę Wysp Kanaryjskich.
Ver Lago Martiánez