Vallebrón

Trekking wśród legendarnych gór i zabytkowych pustelni
Na północy wyspy Fuerteventura, pierwszy odcinek wiejskiego szlaku Vallebrón zaczyna się w pobliżu Tindaya, symbolicznej góry wyspy, która nabrała świętego znaczenia dla aborygeńskiej populacji. Z tego miejsca prowadzi droga do góry Enmedio, gdzie można poznać unikalny system rolnictwa, zanim obejdzie się górę La Muda. Końcowy odcinek tego szlaku trekkingowego prowadzi do centralnych równin wyspy przez La Matilla, aż do miejscowości Tefía, gdzie znajduje się kapliczka San Agustín, powstała w 1714 roku.
Trekking doliną zamieszkałą przez drapieżne ptaki i porośniętą tabaibami
Szlak Vallebrón to 16 kilometrów pieszej wędrówki, przecinający dolinę w kształcie litery „U”, która dzieli się na dwa obszary naturalnej rodzimej roślinności, z dominującymi tabaibami i gatunkami suchych zarośli jak „aulaga”, „mato” i „espino”. Wśród przedstawicieli awifauny wyróżnia się ścierwnik, lokalna odmiana z jastrzębiowatych, a także endemiczna Kląskawka. O wysokim stopniu trudności, pięciogodzinna wędrówka prowadzi szlakami, drogami i ścieżkami, przez miejscowości La Oliva i Puerto del Rosario. Wskazana jest odpowiednia odzież i obuwie, nie należy także zapomnieć o ochronie przeciwsłonecznej i przygotować wystarczającą ilość prowiantu i wody.
Length
15,7 km
Public transport
Localidad
La Oliva - Puerto del Rosario
Downloadable files selection
Archivos
Imagen Archivo
Título Fichero
Vallebrón
pdf

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Nuestra Señora de la Candelaria, Tindaya

Nasza trasa rozpoczyna się przy kapliczce pod wezwaniem Świętej Maryi Panny Virgen de Candelaria w Tindaya. Jest to skromna świątynia z XVIII wieku, posiadająca jedną jedyną prostokątną nawę oraz trójspadowy dach pokryty dachówką. Na jej fasadzie widnieje wizerunek wyrytej w kamieniu młyńskim kosy, która odznacza się na białym tle fasady.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Mirador de Tindaya (Punkt widokowy w Tindaya)

Pozostawiwszy z boku pasmo Montaña de las Tabaibas dochodzimy do początkowego odcinka Vallebrón, skąd rozciąga się wspaniały widok na Górę Tindaya. Ten trachityczny kolos mierzący 400 metrów wznosi się dumnie nad równiną Llano de Esquinzo.

Zamieszkujący wyspę aborygeni, los majos, uznawali tę górę za świętą. Na całej powierzchni szczytu rozpościera się najistotniejszy na Wyspach Kanaryjskich kompleks formacji jodoformowych w kształcie stopy.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
„Gavias” i „cadenas”

Zaraz po rozpoczęciu schodzenia doliną możemy spostrzec otaczające nas tzw. „gavias”, czyli tradycyjne systemy uprawne, charakterystyczne dla regionu Fuerteventura. Są to tarasy otoczone wałami ziemi. Wypływająca z wąwozu woda zbiera się w ich wnętrzu za pośrednictwem systemu kanałów. „Gavia” zostaje zatopiona, aby wchłonęła jak największą ilość wody, po czym woda przepływa do kolejnego segmentu.

„Cadenas” (dosł. "łańcuchy) można spotkać na zboczach doliny. Są to przecinające zbocza, kamienne mury równoległe do koryta rzeki. Zatrzymują one ziemię i wodę, tworząc w ten sposób strefy do upraw na terenach suchych, i dodatkowo pełnią bardzo istotną funkcję ochronną przeciw erozji.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Vallebrón

Ten kompleks domów usytuowany jest na nasłonecznionym terenie doliny, u podnóża góry Montaña de Enmedio, która dzieli górny segment koryta rzecznego na dwie części. Otoczone „gavias” domy te tworzą niewielką osadę miejską pośród drzew palmowych, kształtując pejzaż o miejskich charakterze, idealnie wkomponowany w środowisko, który w inteligentny sposób nie koliduje z eksploatacją żyznych gleb.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
„Nateros”

Na początkowym odcinku stromizny, po kompleksie tradycyjnych domków, na skraju drogi znajduje się mały kompleks usytuowanych w jarze ogródków warzywnych z drzewami owocowymi. Są to tzw. „nateros” - kolejne, pomysłowe rozwiązanie służące do przechwytywania wody z odpływów oraz szlamów, które są przemieszczane do malutkich jarów na zboczach. Po ich osadzeniu wyglądają tak, jakby tworzyły swoistą „śmietankę” (po hiszp. „nata”), stąd ich nazwa.

Zatrzymujące wodę kamienne mury zbierają nanoszony przez nią muł, tworząc w rezultacie małe tereny uprawne, na których można zasadzić drzewa owocowe, rozwijające się dzięki zatrzymanej tam wilgoci.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Na ostrzu noża („cuchillo”)

Oddzielające doliny grzbiety górskie o wydłużonym i ostrym kształcie noszą na Fuerteventurze nazwę „cuchillos” (noży). Wąski grzbiet górski, po którym przechodzimy z jednego zbocza na drugie, o długości zaledwie kilku metrów, można przyrównać do ostrza tych „noży”, którym długotrwały proces erozji nadał ten właśnie, zaostrzony kształt. Łańcuchy „cuchillos”, typowe dla stoku zawietrznego, to jedna z charakterystycznych cech pejzażu Fuerteventury.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Klepisko o sportowym charakterze

Miejscowość La Matilla otoczona jest „gavias” i w jej centrum napotykamy dawne klepisko o regularnych wymiarach. Prawdopodobnie jego specyficzne wykorzystanie zmyli nas, gdyż na samym jego środku widzimy obręcz kosza do gry w koszykówkę oraz nawierzchnię nałożoną na brukowaną konstrukcję klepiska.

Rozmiary klepiska sugerują nam, jak bardzo istotną funkcję rolniczą pełniła ta wyspa, która w czasach obfitych opadów uznawana była za spichlerz całego archipelagu.

Imagen
Subtítulo
Ruta Vallebrón, Fuerteventura
Título
Na równinie - Tefía

Tefía to miejscowość położona w środkowej części równiny Fuerteventury - najistotniejszego obszaru krajobrazowego na wyspie, rozpoczynającego się na terenie La Oliva i kończącego praktycznie na początku przesmyku Jandía. Jest to otwarta przestrzeń z niewielkimi falistościami terenu, zapełniona folwarkami takimi jak Tefía, z widokiem na morze zamkniętym górskimi wzniesieniami wybrzeża.

W Tefía możemy zakończyć naszą trasę wizytą w ekomuzeum La Alcogida, gdzie zostanie nam pokazany tradycyjny tryb życia wiejskiego, typowy dla wyspy Fuerteventura, zwieńczając w ten sposób naszą wycieczkę po dawnych terenach uprawnych.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Weź psa na smycz. Jest to bezpieczniejsze.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
4
54784
10 13
262
10045