OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

SERY

I

WINA

Sery i wina z Wysp Kanaryjskich są produktami posiadającymi nazwę pochodzenia. Wszystkie Wyspy mają co najmniej jeden z takich certyfikatów. Jest to kryterium jakości, które przyczyniło się do tego, że kanaryjskie sery zostały wyróżnione znaczącymi nagrodami w konkursach, takich jak World Cheese Awards. Podobnym uznaniem cieszą się wina kanaryjskie zdobywające wysokie punktacje w znanych wyróżnieniach Peñín i Parker, które co roku przyznawane są najlepszym winom na świecie. Międzynarodowy prestiż płynie z daleka, a wzmianki o tych kanaryjskich produktach znajdziemy nawet w dziełach samego Williama Shakespeare’a. Dlatego też, bez względu na którą Wyspę przyjedziesz, zawsze będziesz mógł cieszyć się smakami z certyfikatem jakości.

/
El Hierro
Naturalna produkcja

Wyspa El Hierro, mająca jedynie dwie winnice, również otrzymała swoją nazwę pochodzenia – niezwykłe wyróżnienie potwierdzające jakość jej win. Przyczynia się do tego fakt, że wina te są wykonane z bardzo starych odmian winorośli, które przetrwały na wyspie, gdyż nigdy nie doznały działania szkodników filoksery. Dzięki temu, wina charakteryzuje czystość i naturalność, która również przenosi się na doskonałe wędzone sery, wykonywane ręcznie i wprowadzane do obrotu przez spółdzielnię.
Zobacz winnice i serowarnie na El Hierro>

/
Fuerteventura
Prestiżowe sery

Ser majorero z Fuerteventury, z nazwą pochodzenia od 1996 roku, jest jednym z najbardziej znanych serów ze wszystkich produkowanych na Wyspach Kanaryjskich. Został wielokrotnie wybrany jako jeden z najlepszych serów na świecie, a jego smak docenili degustatorzy World Cheese Awards. Otoczka sera ma kolor czerwonawy ze względu na zawartą w składzie paprykę i wyróżnia się niepowtarzalnym słodko-kwaśnym smakiem.
Ver queserías de Fuerteventura >

/
Gran Canaria
Kontrast odcieni

Nazwa pochodzenia Gran Canarii rodzi się z połączenia dwóch już istniejących nazw, Monte Lentiscal i Gran Canarii, i dlatego wybór win jest tutaj szeroki i pochodzą one z tak różnych winorośli jak negramoll, małmazja, listan i negra común. Stanowią one doskonały dodatek do serów – gwiazd Wyspy. Flor de Guía o pyszny ser z mleka krowiego i owczego, do którego produkcji używa się podpuszczki roślinnej, ze słupka z karczocha hiszpańskiego, który jest zaskakująco kremowy i aromatyczny.
Zobacz winnice i serowarnie na Gran Canarii >

/
La Gomera
Naturalny charakter

Roślinność na La Gomerze jest bujna na całej wyspie. Nie jest zaskakujące, że napotkasz szczepy winne na stromych terenach czy wspinając się na skałach. Najbardziej reprezentatywna odmiana to biała forastera, z której wytwarza się wino mające niepowtarzalną barwę i skład, które często towarzyszy daniom takim jak almogrote, mojo przygotowane z sera kauczukowego zmieszanego z papryką i pomidorami.
Zobacz winnice i serowarnie na La Gomerze >

/
La Palma
Wyjątkowe życie w europie

Jeśli odwiedzisz La Palmę, nie możesz nie spróbować jej win z nazwą pochodzenia, jako że są one wytwarzane z odmiany winorośli, już od wieków nieistniejących w pozostałych częściach Europy. Wina te cieszą się bardzo dużym uznaniem wśród winiarzy. Na Wyspie również znajdziesz wędzone sery Palmero, wytwarzane z surowego mleka koziego, których waga może dojść nawet do 15 kg, stanowiące idealne uzupełnienie win.
Zobacz winnice i serowarnie na La Palmie >

/
Lanzarote
Obecność wulkanów

Lanzarote jest wyspą wulkaniczną, z suchymi terenami, a wytwarzane tu produkty mają swoisty charakter, zwłaszcza, wina i sery. Aby się o tym przekonać, wystarczy jedna wizyta w La Gerii, szczególnym obszarze uprawy na świecie ze względu na swój skład i piękno. Szczepy winne rosną na stożkach wulkanicznych skał, tworzących piękny kontrast kolorów, które przekładają się na bogatą gamę odcieni win. To samo tyczy się serów wykonanych z lokalnego koziego mleka. Jałowość i szczególne cechy pastwiska sprawiają, że otrzymujemy tutaj wysokiej jakości mleko o intensywnym smaku, idealne do produkcji świeżych i utwardzonych serów.
Zobacz winnice i serowarnie na Lanzarote >

/
Teneryfa
Smaki do wyboru

Ze względu na drastyczne nierówności terenu na małej przestrzeni, Teneryfa ma bardzo zróżnicowany mikroklimat i może pochwalić się dużą różnorodnością winogron, które zauważymy przechodząc z jednego regionu do drugiego. To spowodowało, że na wyspie wyróżnia się aż 5 nazw pochodzenia win, wszystkie doskonałej jakości. Czerwone, białe, różowe, słodka małmazja… A co lepsze do dobrego wina niż dobry ser? Serem najczęściej spożywanym przez wyspiarzy jest świeży ser, chociaż kolejny świetny wybór stanowi charakterystyczny wędzony ser z otoczką z gofio lub papryki, o bardzo łagodnym pikantnym smaku.
Zobacz winnice i serowarnie na Teneryfie >