OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

KIERUNEK POD

GWIAZDAMI

Wyspy Kanaryjskie są wyjątkowym kierunkiem astrofizycznym, gdyż to jest jedno z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania gwiazd o każdej porze roku, dzięki ich uprzywilejowanemu położeniu geograficznemu i przejrzystości tutejszego nieba będącego pod ochroną.

Niezależnie czy z jednego z tutejszych wspaniałych międzynarodowych obserwatoriów czy na nocnej wycieczce z profesjonalnym przewodnikiem na tych wyspach będziesz mógł się poczuć bliżej wszechświata jak nigdy dotąd. Wpatruj się intensywnie w jedną z gwiazd, aby odkryć w niej twoją przyszłość lub poproś o życzenie.

A kto wie, może się spełni.
/
NIEBO POD
OCHRONĄ
Bryza wiatrów pasatów i inwersja termiczna jaką wywołują uniemożliwiają formowanie się chmur.
Dlatego niebo na Wyspach Kanaryjskich jest najczystsze i najprzejrzystsze w Europie. Dodatkowo, jest ono chronione przez ustawę w sprawie ochrony jakości astronomicznej obserwatoriów, która kontroluje zanieczyszczenie świetlne, radioelektryczne i atmosferyczne oraz reguluje korytarze powietrzne tak, aby nic nie utrudniało obserwacji ciał niebieskich.
/
POOBSERWUJ Z
BLISKA WSZECHŚWIAT
Wyspy Kanaryjskie posiadają obiekty astronomiczne o dużym znaczeniu w skali światowej, położone na 2400m n.p.m. takie jak Teleskop Gregor na Teneryfie, największy w Europie lub Obserwatorium Roque de los Muchachos na la Palma. Obydwa ośrodki są otwarte dla publiczności i organizują wizyty w celu przybliżenia swojej wiedzy wszystkim zainteresowanym.
Również odnajdziesz tu różne przedsiębiorstwa, które organizuję nocne trasy z przewodnikiem lub sesje obserwacyjne ze spektakularnych punktów widokowych.

Odkryj teraz wszystkie konstelacje nieba kanaryjskiego z tego wirtualnego planetarium.
3 REZERWATY
STARLIGHT
Otwierając listę kierunków tzw. rezerwatów „Reserva Starlight” na Wyspach Kanaryjskich odnajdziesz 3 miejsca, które już posiadają to wyróżnienie, przyznawane tym obszarom, które zachowują nienaruszone naturalne oddziaływanie świetlne: wyspa La Palma, wyspa Fuerteventura i szczyt na wyspie Teneryfie.
KIERUNEK STARLIGHT
Oprócz rozgwieżdżonego nieba wolnego od świateł cywilizacji, Gran Canaria oferuje rozbudowaną infrastrukturą oraz wiele atrakcji turystycznych skoncentrowanych na dobru i ochronie tego naturalnego obszaru znanego jako "Kierunek turystyczny Starlight"
Oprócz tego, Teneryfa obecnie przewodniczy w EU Sky Route, projekcie finansowanym z UE, który szuka skonsolidowania nowych tras astrofizycznych w Europie.
NIEBO
/
7 WYSP

La Palma

Położony na zachodzie tej wyspy Punkt Widokowy San Borondón oferuje czysty widok na Gwiazdę Polarną i konstelacje Kasjopeji i Cefeusza.

Lanzarote

Podczas letnich bezksiężycowych nocy z punktu widokowego Peñas del Chache, na północ od Haría, można zobaczyć Strzelca w kształcie imbryka i Skorpiona w czerwonawym kolorze.

Fuerteventura

Z punktu widokowego Morro Velosa, można wyraźnie zobaczyć literę W Kasjopeji i Małą Niedźwiedzicęz Gwiazdą Polarną wskazującą północ.

Gran Canaria

W Llanos de Garañón, na wysokości 1700m są doskonale dostrzegalne Bliźnięta, Woźnica, Byk i Orion. Tutaj są szczególnie piękne wiosenne noce.

La Gomera

Położony na wysokości 1487m szczyt El Alto de Garajonay to naturalny punkt obserwacyjny idealny do podziwiania konstelacji Strzelca i Skorpiona, dzięki niewielkiemu zanieczyszczeniu świetlnemu.

El Hierro

Do roku 1885 południk zerowy przechodził przez Przylądek Orchilla, i na nim została zbudowana latarnia Orchilla, idealna enklawa skąd można rozpoznać z dużą przejrzystością Byka.

Teneryfa

Punkt Widokowy El Palmar, w okręgu miejskim Buenavista, jest doskonałą lokalizacją dla obserwowania Oriona i jego dwóch psów, Wielkiego i Małego Psa, szczególnie w noc sylwestrową.