OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

7

nut

dla 7 wysp

Dobrze wiadomo, że otoczenie ma duży wpływ na życie prowadzone na terenach wiejskich oraz przejawy życia artystycznego i muzycznego. Nie powinno nas więc dziwić, że Wyspy Kanaryjskie są skarbcem bogactwa i różnorodności muzycznej. Kontrastowość krajobrazów oraz fakt, że każda z 7 wysp sama w sobie może być zakątkiem dla poszukujących inspiracji, przyczyniły się do zaistnienia nie tylko różnorodnych stylów muzycznych i tańców ludowych, ale również pojawienia się jednego z najwspanialszych tenorów, jakim był Alfredo Kraus.

Podobnie jak w innych zakątkach świata, również na wyspach muzyka stała się elementem służącym do tworzenia więzi, jednoczących ludzi w różnych etapach ich życia - podczas orki czy omłotów w polu, specyficznych wydarzeń muzycznych w trakcie rytuałów - tak zwanych "ranchos de ánimas", lub też w trakcie tańczenia folía, isa czy malagueña.

Dlatego też w odpowiedzi na pytanie, jak mógłbyś bliżej poznać kulturę Wysp Kanaryjskich - zamknij oczy i słuchaj.

/

W rytm

tradycji

Tradycyjna muzyka kanaryjska powstała pod wpływem naleciałości kulturowych europejskich i amerykańskich - nie zapominając o rytmach aborygeńskich - które na przełomie wieków wzbogacały kulturę muzyczną wysp.

Muzyka kanaryjska z biegiem czasu nabrała jednak własnej osobowości, łącząc w sobie ekscentryczną osobowość mieszkańców wysp, a powstały w ten sposób styl stał się dużo bardziej różnorodny.

/

Tradycyjne

tańce i śpiewy

na wyspach

El Hierro

Baile del Vivo, Tango Herreño i Baile de la Virgen

Teneryfa

Lo Divino Santo Domingo i Tango de la Florida

La Palma

Sirinoque, Aires de Lima i Baile del trigo

Gran Canaria

Mazurca, Endecha i Aires de Lima

La Gomera

El Tajaraste lub Baile del Tambor

Fuerteventura

Polca. Siote i Berlina

Lanzarote

Sorondongo i La Zaranda

/

Muzyka

dla Twoich uszu

przez cały rok

Wyobraź sobie takie miejsce, w którym nawiązujemy więzi z muzyką. Wyobraź sobie, że możesz rozkoszować się dźwiękiem i odtwarzać to uczucie na nowo o każdej porze roku - koncerty, opera, festiwale muzyki poważnej, audytoria i niekończąca się kultura muzyczna.

A teraz przestań śnić i odkryj Wyspy Kanaryjskie - szeroki wachlarz możliwości w najlepszym na świecie klimacie, gdzie można rozkoszować się dobrą muzyką przez 365 dni w roku.

/

Międzynarodowy

festiwal

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wysp Kanaryjskich, który od ponad 30 lat cieszy się doskonałą jakością artystyczną, stał się międzynarodowym referentem dla festiwali muzyki poważnej, z udziałem orkiestr z całego świata. Jest on zarazem festiwalem, który jako pierwszy - odbywając się w styczniu i w lutym - inauguruje muzyczną działalność Europy - możliwe jest to tylko na Wyspach Kanaryjskich dzięki stałym temperaturom utrzymującym się przez cały rok.

Obejrzyj wydarzenie
/

Audytorium im

Alfredo Kraus

Audytorium, znane również jako Auditorio de las Palmas de Gran Canaria, nosi imię Alfredo Krausa - najbardziej międzynarodowego i kochanego przez publiczność, pochodzącego z wyspy tenora - w podziękowaniu za jego wkład w świat muzyki. Zaprojektowany przez architekta Oscara Tusquets, wzniesiony na cokole ze skały wulkanicznej budynek - o całkowitej powierzchni 16 750 m2 - mieści w sobie 25 sali, w których odbywania się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wysp Kanaryjskich.

/

Auditorio de Tenerife

"Adán Martín"

Znane poprzednio jako Auditorio de Tenerife, audytorium zawdzięcza swoją nazwę byłemu szefowi rządu Wysp Kanaryjskich, który promował jego budowę w czasie sprawowania rządów w Cabildo de Tenerife (Radzie Wyspy Teneryfa). Efektowny projekt budynku wykonany przez architekta Santiago Calatrava zaskoczy niejedną osobę, podobnie jak program, w którym umieszczone są zarówno koncerty w różnych muzycznych stylach, jak też inne pokazy sztuk widowiskowych.