OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

Smaki Z

Chronioną Nazwą

Pochodzenia

Przez pryzmat kuchni zawsze możemy poznać dany region. Nie dziwi więc, że Wyspy Kanaryjskie wyróżnia kuchnia pełna kontrastów, której podstawą są dobrze przyprawione dania oraz świeże i zdrowe składniki, efekt łagodnego klimatu i wulkanicznej gleby, nadającej im specyficznego smaku. Co więcej, wiele tutejszych produktów wyrabianych ręcznie posiada Chronioną Nazwę Pochodzenia, na przykład niektóre wina i sery.

Poznawanie Wysp Kanaryjskich, oprócz prawdziwej rozkoszy dla oczu, jest także rozkoszą dla podniebienia.
/
Produkty
Regionalne
W kuchni kanaryjskiej szerokie zastosowanie mają takie charakterystyczne składniki jak na przykład: el millo (kukurydza); ziemniaki, zwane tutaj las papas, które z uwagi na wulkaniczne pochodzenie gleby mają odmienną teksturę, oraz duży wybór typowych dla tej strefy ryb, wśród nich sparysomy kreteńskie, graniki czy wrakonie. Nie może też zabraknąć cieszących się międzynarodową sławą bananów kanaryjskich, owoców zaliczanych do najbardziej wartościowych i smacznych.

Jednak gastronomia kanaryjska zawdzięcza swą rangę przede wszystkich produktom wyróżnionym Chronioną Nazwą Pochodzenia. Na każdej z wysp skosztujesz wspaniałych win z chronioną nazwą pochodzenia, dzięki którym z każdym łykiem będziesz mógł odczuć siłę tutejszych wulkanów. Podobnie lokalne sery wyrabiane w sposób tradycyjny, na przykład Majorero, Palmero czy Flor de Guía, nie tylko posiadają PDO, ale również cieszą się dużym uznaniem na świecie.
Zobacz piwnice winiarskie Zobacz wytwórnie serów
Zabierz do domu
Ser kozi
Fuerteventura
Miód z palmy
La Gomera
Wino Malvasía
Lanzarote
Sól morska
La PALMA
Papas Antiguas (odmiana ziemniaków)
Teneryfa
Quesadillas (rodzaj sernika)
El Hierro
Rum kanaryjski
Gran Canaria
/
Szlakiem
Typowych Przekąsek I Dań
Gastronomiczna wycieczka po różnych wyspach archipelagu zapewni ci wiele miłych niespodzianek, bo chociaż wszystkie mają wspólną tradycję kulinarną, każdej udało się zachować oryginalność poszczególnych dań.

Papas arrugadas (pomarszczone ziemniaki) z ostrym sosem mojo to chyba najbardziej znane danie na wyspach, podobnie jak el escaldón, danie przygotowywane na bazie prażonej mąki gofio i rybnego wywaru. Możesz ich spróbować w wielu restauracjach specjalizujących się w kuchni kanaryjskiej, które oferują także inne typowe dania: ropa vieja, cazuelas, sancocho, carajacas…
Zobacz restauracje
/
Kuchnia Kanaryjska
W Twoim Domu
Jeśli po powrocie do domu zatęsknisz za naszymi pomarszczonymi ziemniakami z ostrym sosem mojo, podajemy ci przepis, abyś mógł przygotować je samemu.

Składniki

(4 osoby)

DO PRZYGOTOWANIA ZIEMNIAKÓW

1 kg ziemniaków
200 g soli gruboziarnistej

Do przygotowania ostrego sosu mojo

2-4 suszone papryczki
1 główka czosnku
1 łyżeczka soli
200 ml oliwy z oliwek
50 ml octu
1 łyżeczka kminku
1/2 łyżeczki papryki
ostrej

Do przygotowania ZIELONEGO sosu mojo

1 główka czosnku
1 pęczek kolendry lub natki pietruszki
1 szklanka oliwy z oliwek
Odrobina octu
1 łyżeczka kminku
Sól morska

Przygotowanie ostrego sosu mojo

Aby przygotować typowy ostry sos mojo, najpierw należy przez godzinę moczyć w wodzie suche papryczki. Po upływie tego czasu odcedzamy je, usuwamy pestki i kroimy w talarki. Obieramy czosnek i kroimy go na kawałki. Składniki te wkładamy do moździerza kuchennego razem z solą, kminkiem oraz papryką i ucieramy, aż do uzyskania jednolitej pasty. Ucierając, dodajemy stopniowo oliwę. Gotowe!

Przygotowanie zielonego sosu mojo

Przygotowanie zielonego sosu mojo jest bardzo proste. W kuchennym moździerzu ucieramy obrany czosnek, sól, kminek i natkę pietruszki (lub kolendrę). Mieszając, dodajemy stopniowo oliwę i ocet. Gotowe!

Przygotowanie
ziemniaków po kanaryjsku

Najpierw należy dobrze oczyścić z ziemi i umyć ziemniaki, ale nie należy ich obierać. Następnie umieszcza się je w dużym garnku i dodaje wody, tak aby jedynie je nią pokryć. Ziemniaki przykrywa się szmatką, dodaje sól i doprowadza do wrzenia. Gotować tak długo, aż będą dobrze ugotowane. Woda prawie całkowicie wyparuje, ale nigdy nie należy dolewać więcej wody. Następnie usuwa się szmatkę i posypuje ziemniaki pozostałą solą. Ponownie doprowadza się do wrzenia, aż skóra ziemniaków pomarszczy się i wysuszy. Gotowe do spożycia!