OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj


timple,

dusza fiesty

Drewno, gruszkowaty kształt i struny, w które się uderza. Nie, to nie gitara, to timple: instrument o długości zaledwie czterdzieści centymetrów, który naznaczył folklor Wysp Kanaryjskich. Od kiedy zaczęto go produkować w XIX wieku, stał się prawdziwą ikoną muzyki wysp, najpierw na wyspach wschodnich, a w końcu dotarł na Gomerę i na El Hierro.

TAK
BRZMI TIMPLE

Istnieje wiele rodzajów timple:

z pięcioma i z czterema strunami, contras…

W miarę jak instrument stawał się coraz bardziej popularny i znajdował swoje miejsce w różnych rodzajach muzyki, jego cechy ewoluowały i dostosowywały się do nowych ról.

Muzyka kanaryjska

A JEŚLI CHCESZ POSŁUCHAĆ

GO NA ŻYWO…

Kiedy można usłyszeć timple na własne uszy? Zawsze! Jego wesoły dźwięk towarzyszy wszystkim imprezom i pielgrzymkom, dlatego nie brak go na żadnej z fiest na wyspach... a jest ich wiele! Kiedykolwiek przyjedziesz, w jakimś miejscu na archipelagu trafisz na uroczystość, której towarzyszy dźwięk timple. Zatem, jeżeli zabierzesz ze sobą kostium maga. lub pielgrzyma (tradycyjne stroje na wyspach), nie zastanawiaj się i dołącz do zabawy!

Fiesty ludowe

IDZIEMY NA PIELGRZYMKĘ

PRZESZŁOŚĆ,
TERAŹNIEJSZOŚĆ
I PRZYSZŁOŚĆ

TIMPLE

W Muzeum timple w Teguise możesz dowiedzieć się, jak wytwarza się timple, zobaczyć dzieła lutników z Lanzarote i poznać najbliższych kuzynów tego instrumentu. Zanurz się w jego historii, poznaj jego wpływ na folklor Wysp Kanaryjskich i dowiedz się, jak nowe technologie zmieniły timple w ostatnich latach. A wszystko to w bardzo ciekawym otoczeniu architektonicznym, w którym możesz także posłuchać koncertów i wykładów oraz uczestniczyć w kursach.

Teguise