OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

JĘZYK
GWIZDANY

Gwizd gomeryjski jest swoistą formą komunikacji poprzez gwizdanie wykorzystywane od tysięcy lat na La Gomerze. Język ten odtwarza w postaci gwizdania język, którym posługiwali się jego mieszkańcy —kastylijski—, i który przez wieki był przekazywany z ojca na syna jako dodatkowe narzędzie do pracy na polu. W dniu dzisiejszym i od momentu, kiedy w 1999 roku został wprowadzony przez rząd jako przedmiot w szkole, jest to jedyny na świecie język gwizdany i szacuje się, że około 22.000 osób może poprawnie posługiwać się tym językiem. Dlatego też, kiedy będziesz chodzić po górach na La Gomerze, nastaw uszy, gdyż może jeszcze uda ci się usłyszeć gwizdy dwóch osób, które prowadzą rozmowę.

/
Starożytne
początki

Gwizd został stworzony przez pierwszych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, Guanchów, w celu komunikowania się przez wąwozy i urwiska bez konieczności przemieszczania się. Pierwotnie, powielał język aborygenów, Berberów kanaryjskich, i poza La Gomerą, był również używany na El Hierro,  Tenerife  i Gran Canaria. Ale dopiero w XVI wieku, po podboju Wysp Kanaryjskich przez Korony Kastylii, został dostosowany do języka kastylijskiego. Od tego czasu, Gwizd gomeryjski był przekazywany z pokolenia na pokolenie aż do dzisiaj, stając się symbolem kultury Wysp Kanaryjskich.

/
Dziedzictwo
ludzkości

W uznaniu wartości kulturowej, jaką ma Gwizd gomeryjski i jako nagrodę za wszelkie starania włożone w podtrzymanie tego języka, w 2009 roku UNESCO ogłosił go Niematerialnym Dziedzictwem Ludzkości, podkreślając jego wielką przydatność jako systemu komunikacji dostosowanego do środowiska wyspy i wielkiej złożoności technicznej, z jaką się rozwinął.
Lokalizacja
La Gomera
W 1999
roku el silbo gomero (język gwizdów) wprowadzony zostaje do szkół, jako przedmiot obowiązkowy
20.000
osób posługuje się tym językiem w sposób poprawny
/
Znak
tożsamości
gomeryjskiej
Obecnie Gwizd gomeryjski jest jednym z największych przykładów kulturalnych Wysp Kanaryjskich. Dlatego też, jeśli chcesz usłyszeć na własne uszy, jak brzmi ten unikalny język i nie będziesz mieć szczęścia chodząc po górach, możesz wziąć udział w jednym z tradycyjnych festiwali na Wyspie, podczas których często odbywają się wystawy ze świątecznym nastrojem.
Zobacz wydarzenia na La Gomerze>