OSTATNIA MINUTA: Koronawirus (COVID-19) tutaj

Wieloryby

również

uwielbiają Wyspy Kanaryjskie

Wysypy Kanaryjskie to kierunek turystyczny, który przyciąga wszelkiego rodzaju gości… Nawet gatunki wielorybowate! Bogactwo głębin morskich i doskonałe temperatury tutejszych wód wytrwale zwabiają dużą różnorodność fauny morskiej. Dużą zaletą tych wysp w stosunku do innych zakątków to fakt, że wiele z tych gatunków zamieszkuje tutaj na stałe, co daje duża gwarancję ich zobaczenia.
W pobliżu Wysyp Kanaryjskich można odnaleźć aż do 26 różnych gatunków, począwszy od ogromnego płetwala błękitnego po delfiny. A ich obecność tak bliska wybrzeży zamieniła te wyspy w najważniejsze w Europie miejsce pod względem ilości osób przybywających w celu obserwowania gatunki wielorybowate na wolności.
/Najczęstsze
gatunki
Procent możliwości ich oglądania na Wysypach Kanaryjskich jest bardzo wysoki. Najczęstsze gatunki jakie można zaobserwować to grindwal krótkopłetwy, delfin bultonosy i długopłetwiec, gatunki tutaj rezydujących, gdyż niektóre z nich są koloniami stałymi na tym archipelagu i oczekują one na twój przyjazd.
Delfin
Zobaczenie delfinów w trakcie wyprawach w morze zamieniło się w coś bardzo normalnego. Na tych wyspach występuje aż 6 różnych gatunków tego ssaka, uważanego za jednego z najinteligentniejszych na naszej planecie. Są on niezmiernie przyjazne, dlatego kiedy na nie natrafisz bardzo łatwo może się zdarzyć, że się zbliżą do statku i zaproszę cię do zabawy.
Delfin Risso
To jeden z największych delfinów jakie istnieje i bardzo często można je spotkać na wybrzeżach Wysp Kanaryjskich, gdyż ich znacznych rozmiarów kolonia zamieszkuje w sposób stały ten archipelag. Są bardzo życzliwe i zawsze podróżują w grupie lub rodziną, dlatego często możesz zobaczyć kilka jednocześnie. Również jest bardzo prawdopodobne oglądać je jak się bawią pomiędzy sobą lub ze statkiem.
Balaenoptera (rodzaj walenia)
To najbardziej liczna i zróżnicowana rodzina fałdowców, która obejmuje długopłetwca kolejnego mieszkańca wybrzeży kanaryjskich. Mogą one osiągać nawet 16 metrów długości i są łatwo rozpoznawalne (i widoczne) z uwagi na ich garb. Ten ogromny ssak pozostawi cię oszołomionym kiedy wynurzy się na powierzchnię, aby cię przywitać.
Kaszalot
Mówi się o kaszalocie, że może osiągnąć nawet długość 20,5 metrów. Co zamienia go w jednego z największych ssaków na świecie. Może zanurzyć się na głębokość aż 3 kilometrów przez 35 minut w poszukiwaniu jedzenia. Jeżeli zdołasz zobaczyć tego olbrzyma mórz poczujesz się bardzo małym obok takiego kolosa.
Przede wszystkim
/dobrobyt gatunków
wielorybowatych
Statki które zabiorą cię, żebyś poznał wieloryby i delfiny odznaczają się oznakowaniem biało-niebieskim „Barco Azul", gdyż wypełniają prawa, które gwarantuję pełne i szczęśliwe życie gatunków wielorybowatych jakie zamieszkują wody kanaryjskie. Zajęcia takie jak karmienie czy kąpanie się z nimi nie są zezwolone w trakcie rejsu tak, aby mogły one nadal korzystać ze swojego naturalnego środowiska całkowicie wolne.
Południowe wybrzeże
Tenerife
Wody południowo-zachodniej części wyspy Teneryfy są uprzywilejowanym obszarem do obserwowania gatunków wielorybowatych żyjących na wolności. Ich obecność w pobliżu wybrzeży spowodowało, że Teneryfa jest pierwszym miejscem w Europie pod względem ilości osób, które są w stanie wypatrzeć te gatunki na wolności. Tutaj można odnaleźć aż do 21 różnych gatunków, począwszy od płetwala błękitnego po orkę. Występują również dwie populacje - grindwala krótkopłetwego i delfina bultonosego, które można zobaczyć przez blisko 80% dni w roku.
Wypływanie statkiem
na Tenerife
Południowe wybrzeże
Gran Canaria
Małe gatunki wielorybowatych takie jak delfiny przybywają do południowych wód wyspy Gran Canaria w rejonie Puerto Rico, aby skorzystać ze spokoju i tlenu jakiego dostarczają rześkie wiatry pasaty. Ich aktywność rozpoczyna się z pierwszymi promieniami słońca kiedy ich płetwy ukazują się na powietrzni. Ich obserwowanie zamienia się w główną atrakcję dnia, do której dołączają się tubylcy i turyści. Różne statki mają w programie wycieczki morskie zawsze przy zachowaniu koniecznych środków bezpieczeństwa i z doświadczonym personelem na pokładzie.
Wypływanie statkiem
na Gran Canaria
Wybrzeże Tazacorte
La Palma
Niektóre z najlepszych obserwacji dużych i średnich gatunków wielorybowatych żyjących na wolności w wodach Wysp Kanaryjskich dokonuje się z Puerto de Tazacorte, na zachodnim wybrzeżu wyspy La Palma. Wiele kursów opływa każdego dnia niektóre z marszrut morskich jakimi pływają zwierzęta takie jak wieloryby czy delfiny, których procent odniesionych sukcesów podczas obserwowania sięga blisko 90%. Morze w okolicach La Palma również jest dobrym miejscem dla wypatrywania kaszalotów.
Wypływanie statkiem
na La Palma
Wybrzeże Valle Gran Rey
La Gomera
Wypływając z wybrzeża Valle Gran Rey, wody południowej części wyspy La Gomera dostarczają znakomitych możliwości do zobaczenia gatunków wielorybowatych pływających na wolności. Po tym obszarze morskim dość często przemieszczają się duże ssaki morskie takie jak delfin tropikalny, zwyczajny i bultonosy jak również inne gatunki wielorybów, kaszaloty i balaenoptera (rodzaj walenia). W trakcie tych wycieczek zawsze organizowanych przez załogę doświadczoną na morzu pasażerowi również mogą zaobserwować żółwie morskie.
Wypływanie statkiem
na La Gomera