Obserwacja gwiazd z punktu widokowego El Palmar

Wypatrywanie ciał niebieskich na niebie spomiędzy dużych wąwozów

Punkt widokowy El Palmar, położony na terenie gminy Buenavista del Norte na północno-zachodnim krańcu Teneryfy, to wspaniałe miejsce do wypatrywania ciał niebieskich na kanaryjskim niebie, ze względu na niewielkie zanieczyszczenie świetlne. Ten naturalny taras posiada własny parking, do którego dostęp uzyskamy samochodem, wjeżdżając urwistą drogą na wysokość 600 metrów nad poziomem morza. Znajdując się w terenie wiejskim, warto wyposażyć się w odpowiednie ubranie i obuwie, jak również prowiant i napoje w ilości wystarczającej na wielogodzinną obserwację.

Podziwiaj piękno nieba, obserwując Drogę Mleczną

W El Palmar można podziwiać piękno nieba nieuzbrojonym okiem lub za pomocą lornetki. W przecinającej firmament Drodze Mlecznej można dostrzec kilka grup gwiazd oraz skupiska gazów i pyłu międzygwiazdowego, z których rodzą się gwiazdy. W odległości 5000 lat świetlnych od Ziemi znajduje się przybierająca kształt niebieskiego kwiatu mgławica Rozeta. W mitologii, która nadaje nazwy większości gwiazdozbiorów, Orionowi towarzyszą dwa czworonogi, stąd gwiazdozbiory Wielkiego Psa i Małego Psa. Najlepszym okresem, by je dostrzec, spoglądając po zmierzchu na południowy wschód, jest przełom roku kalendarzowego.

Altitude
121 m
Protected sky
Obszar dobrej widoczności
Information panels
Protected natural space
Localidad
Buenavista del Norte

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Wyłącz światła w pojeździe i korzystaj z latarki. W ten sposób zmniejszysz zanieczyszczenie świetlne.
- Jeśli znajdujesz się w punkcie obserwacji astronomicznej, dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
- Postaraj się być cicho lub nie rozmawiać głośno. To doświadczenie jest przyjemniejsze w ciszy.
1
10
262
10045