Dziedzictwo i kultura Wysp Kanaryjskich

Każda z ośmiu wysp należących do archipelagu Wysp Kanaryjskich ma swoją własną tożsamość i specyfikę. Dlatego też, gdy mówimy o dziedzictwie kanaryjskim, mówimy o różnorodności i bogactwie, o krzyżowaniu się kultur i obcych wpływach. Poza odkrywaniem historii życia pierwszych osadników, słynnych zabytków, obiektów historycznych czy dzieł sztuki, równie ważne jest poznawanie ludowych świąt i odwiecznych zwyczajów sprawiających, że lokalny charakter tych miejsc jest tak wyjątkowy. Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich są przyjaźni i otwarci, spokojni i życzliwi – nie pozwolą Ci wyjechać, zanim nie poczujesz się tam jak w domu.

00:00
Título
Wyspy, Tu odnajdziesz autentyczność
Vídeo
Póster
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Cultura-identidad-Poster-Vídeo
Tipo
Ancho completo
Contenido

Wyspy, które mają dużo do opowiedzenia

Podróż po archipelagu Wysp Kanaryjskich to także podróż w czasie: wystarczy na chwilę się zatrzymać, aby poznać jego dziedzictwo kulturowe i uzmysłowić sobie, że historia kryje się tu za każdym rogiem.

Spuścizna ta ma ponad 2000 lat, sięgając do pierwszych osadników i rdzennych mieszkańców Wysp Kanaryjskich, którzy pozostawili ślady swojej kultury w miejscach takich jak Park kulturowy El Julan (El Hierro), stanowisko archeologiczne Belmaco (La Palma), kompleks jaskiń Cenobio de Valerón czy Risco Caído i święte góry Montañas Sagradas (Gran Canaria).

Contenido

Historia jednak nie zatrzymuje się tutaj, podobnie jak dziedzictwo archipelagu. UNESCO wpisało stare miasto La Laguna (Tenerife) i język gwizdów na La Gomerze na listę światowego dziedzictwa. Do światowego dziedzictwa należą także inne historyczne miejsca, takie jak zabytkowe miasto Betancuria (Fuerteventura), zamek San Cristóbal (Tenerife), Casa de Colón (Gran Canaria), Torre del Conde (La Gomera), hipnotyzujące winnice La Geria czy historyczny południk zerowy w Punta de Orchilla (El Hierro).

Título

Historia rdzennych Kanaryjczyków

Imagen
La Fortaleza de Ansite. Gran Canaria
La Fortaleza de Ansite. Gran Canaria
Contenido

Wyspy Kanaryjskie chronią także swoją kulturę i dziedzictwo w licznych wyjątkowych muzeach. Istnieją muzea prezentujące mumie Guanczów i zabytki archeologiczne, takie jak Museo Canario (Gran Canaria) lub MUNA (Tenerife), muzea poświęcone odkryciom naukowym i kosmosowi, takie jak Museo de la Ciencia y el Cosmos (Tenerife), a także inne muzea poświęcone tradycji i lokalnym zwyczajom, takie jak Museo del Queso (muzeum sera) (Fuerteventura), liczne muzea wina lub Museo de la seda Las Hilanderas (muzeum jedwabiu) (La Palma) czy muzeum dywanów Museo de las Alfombras (Tenerife).

Título

Atrakcje o bogatej historii

Imagen
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Banner museos y visitas de interés en las Islas Canarias.
Contenido

Kanaryjscy artyści

Oprócz muzyków o światowej sławie, takich jak wielki tenor Alfredo Kraus, będący jednym z najlepszych śpiewaków lirycznych XX wieku, czy kompozytor Teobalda Powera, sztuka na Wyspach Kanaryjskich to również nazwiska artystów kanaryjskich o międzynarodowej renomie – to związany z Lanzarote wizjoner i pionier ekologii César Manrique, malarze Óscar Domínguez i Néstor Martín-Fernández de la Torre czy rzeźbiarz Martín Chirino.

Imagen
Cultura-Carnaval
Cultura-Carnaval
Contenido

Karnawał

Karnawał jest jednym z najpopularniejszych i najhuczniej obchodzonych świąt na Wyspach Kanaryjskich. Nie jest to zwykłe święto, tylko prawdziwa kanaryjska fiesta. Eksplozja radości, koloru, muzyki i tańca zalewa ulice miast. Zarówno w dzień, jak i w nocy słychać bębny i muzykę latynoską. Najlepszym sposobem na świętowanie karnawału jest pomalowanie sobie twarzy i wtopienie się w tłum. Zabawy karnawałowe na Wyspach Kanaryjskich, zwłaszcza na Teneryfie i Gran Canarii, należą do najatrakcyjniejszych na świecie i co roku przyciągają tysiące turystów.

 

Contenido

Kanaryjskie tradycje

Poza karnawałem na Wyspach Kanaryjskich obchodzone są także inne przyciągające tłumy uroczystości, przeżywane z niesamowitą gorliwością na każdej z wysp – pielgrzymki. Te pełne kolorów uroczystości są wyrazem uznania dla tradycji rolniczej każdego obszaru. Obejmują one muzykę i tradycyjne tańce, typowe wyspiarskie sporty, takie jak zapasy kanaryjskie czy walka na garrote, występy aktorskie, wystawy rzemiosła i oczywiście kuchnię.

Pielgrzymki, szczególnie powszechne w okresie letnim, odbywają się w większości gmin archipelagu. Niektóre z nich, np. Dzień Wysp Kanaryjskich, są wspólne dla całego archipelagu, podczas gdy inne nawiązują do tradycji poszczególnych miejscowości, np. święto Bajada del Gofio w Agüimes, Fiestas de la Rama w Agaete i Romería del Pino w Teror (Gran Canaria), pielgrzymki Virgen del Socorro i San Isidro odbywające się odpowiednio w Güimar i w La Orotavie (Tenerife), Fiestas de Los Dolores de Tinajo (Lanzarote), Bajada de la Virgen (La Palma) oraz pielgrzymki Virgen de la Peña i El Tanquito de El Cardón (Fuerteventura).

Imagen
Cultura-Auténtico Canario
Cultura-Auténtico Canario
Contenido

Rytm kanaryjski

Każda wyspa stworzyła swój własny rodzaj muzyki ludowej: parrandas, isas, malagueñas, seguidillas i folías zawsze towarzyszą pielgrzymkom zwanym romerias, które są organizowane w każdej większej miejscowości na Wyspach Kanaryjskich. Oprócz muzyki granej na typowo kanaryjskich instrumentach, takich jak timple czy chácaras, należy wspomnieć o tańcach ludowych, takich jak tango z El Hierro, tajaraste z La Gomery czy sirinoque z La Palmy, które są wykonywane przez Kanaryjczyków ubranych w piękne, tradycyjne stroje, haftowane ręcznie kolorowymi nićmi.

Contenido

Najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się nieco więcej o wpływach, z których czerpie muzyka kanaryjska, jest wizyta w muzeum Casa Museo del Timple, znajdującym się w Teguise (Lanzarote) lub w Museo Néstor Álamo (Gran Canaria).